آن چه در گفت و گویی با شبستان عرض کرده ام:

آرش شفاعی معتقد است که آسیب فرهنگی همه اجزای جامعه را دربر گرفته است و فراتر از بحث وبلاگ است اما نمود خود را در وبلاگ نشان می دهد. آرش شفاعی، شاعر وبلاگ نویس و روزنامه نگار درباره تأثیر وبلاگ نویسی بر ادبیات معاصر به خبرنگار شبستان گفت: هر کسی بنا به میزان دانش و شناختش از دنیا، می تواند تجربیات و دریافت هایش را در این دفترچه یادداشت شخصی الکترونیکی که تکنولوژی در اختیار ما قرار داده است، ثبت کند و در اختیار دیگران بگذارد.

وی وبلاگ را دفترچه یادداشت الکترونیکی دانست که هر کسی می تواند از آن برای ثبت دریافت هایش و به اشتراک گذاشتن آنها با دیگران استفاده کند و گفت: وبلاگ دو کارکرد دارد کارکرد شخصی و کارکرد رسانه ای، در کارکرد رسانه ای امکان انتشار آزادانه مطلب وجود دارد.

وی افزود: اما یک روزنامه نگار وقتی مطلبی می نویسد قبل از اینکه نظر شخصی او باشد، دیدگاه رسانه در مطلب بیان می شود.

این روزنامه نگار در دسترس بودن اینترنت برای همه افراد با هر سطح دانش ادبی را از ویژگی های وبلاگ دانست و یادآور شد: هر رسانه ای ویژگی های خاص خودش را دارد. از یک طرف فضاهای تازه ای را در اختیار ما قرار می دهد و از طرفی آفت ها و آسیب هایی هم دارد.

شفاعی همه گیر شدن وبلاگ نویسی ادبی را در صورتی به عنوان آسیب محسوب کرد که جامعه قدرت تفکیکش را از دست داده باشد و نتواند بین ادبیات حرفه ای و مناسب با ادبیات بازاری تفاوت قایل شود.

وی اظهار داشت: اگر زمینه های تولید، انتشار و رقابت درست در ادبیات فراهم شود و اگر جامعه حساسیت خود را به ادبیات از دست ندهد و در صورتی که سرمایه گذاری دولت در بخش ادبیات جدی باشد، جامعه شناخت خودش را نسبت به ادبیات خوب و فاخر از دست نمی دهد.

وی افزود: در کشور ما که جامعه قدرت تفکیک ادبیات خوب و بد را از دست داده است، همه گیری وبلاگ نویسی به عنوان یک آسیب جدی مطرح شده است.

این روزنامه نگار آسیب فرهنگی جامعه را فراتر از بحث وبلاگ دانست که همه اجزای جامعه را دربر گرفته است و گفت: شاهد هستیم که آسیب فرهنگی نمود خودش را در این مورد نشان می دهد. اگر ما سطح درک جامعه را از هنر و فرهنگ بالا ببریم هر کس می تواند اثر خودش را در این رسانه عرضه کند و در عین حال تشخیص کار ماندگار آسان خواهد بود.

شفاعی ادامه داد: طی دهه های اخیر شاهد کاهش توان رسانه ای ادبیات بوده ایم که علت آن را می توان مشکلات نشر، از رونق افتادن نشریات ادبی و کم توجه شدن جامعه به ادبیات ذکر کرد.

وی ادامه داد: این ضعف در ادبیات، با ایجاد وبلاگ ها پوشش داده شده است و در نتیجه جنبه رسانه ای وبلاگ در کشور ما پررنگ تر شده است.

سراینده مجموعه شعر "تکه های سرب در دهانم" با اشاره به اینکه وبلاگ چهره عریان تفکر و حسیات هر شخصی است گفت: در مقوله کتاب و نشر، ویراستاری قبل از چاپ اهمبت دارد در نتیجه آثار پخته تر و سخته تر امکان ارایه دارند. اما در وبلاگ چون فضا باز است، خیلی از آثار متوسط نیز می توانند منتشر شوند.

این صاحب نظر ادبی و فرهنگی معتقد است دخالت حاکمیت در شکل گیری اجزای فرهنگی و ممیزی در ادبیات و فرهنگ به تضعیف فرهنگ منجر می شود

وی گفت: در این صورت دو نوع آسیب پیش می آید، اولا بحث سلیقه و نظارت سلیقه ای جدی می شود. ثانیا روند تولید و انتشار ادبیات کند می شود. این امر ممکن است شامل ادبیات مبتذل و ضعیف باشد. اما به یاد داشته باشیم که ادبیات مبتذل و ضعیف امروز ساخته می شود و فردا فراموش می شود. اما ادبیات سخته و حرفه ای هم از این موضوع آسیب می بیند.

وی تاکید کرد: اگر یک اثر ادبی خوب به هر دلیلی منتشر نشود و به دست مخاطبان نرسد یا حتی دیر منتشر شود و دیر به دست مخاطب برسد یک ضایعه فرهنگی است. به همین دلیل معتقدم برای جلوگیری از آسیب فرهنگی، دولت باید زیرساخت های فرهنگی جامعه را درست کند و در این صورت ادبیات درست و هنر آرمانی زنده تر می شود و فضا برای ادبیات ضعیفی که در حال رشد است تنگ تر می شود.

سراینده مجموعه شعر "تهران شبیه هر شب دیگر سیاه بود" با ذکر این نکته که اصلاح زیرساخت های فرهنگی باعث کاهش سرقت اینترنتی می شود، گفت: بخشی از زیرساخت های کار فرهنگی حقوق مولف و مصنف است. این حقوق در کشور ما حداقل 60 سال پیش تنظیم شده است. دولت باید در این مقوله ها وارد شود و این حقوق را به رسمیت بشناسد و آن را اصلاح کند.

شفاعی در پایان با بیان اینکه با سایت های غیراخلاقی و مبتذل فرهنگی باید برخورد شود، گفت: اما اگر در زمینه ممیزی 100 گام برداشته ایم، باید 10 گام هم برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های فرهنگی در زمینه حمایت و ایجاد ادبیات و هنر سالم و قابل توجه برداریم.