این نوشته‌ای است از سر ارادت از سوی کسی که عمر کوتاهش را در کار ادبیات هدر داده است ، خطاب به مردی که قرار است سکان فرهنگ ، ادب و هنر را در‌این کشور به دست بگیرد.

 آقای جنتی عزیز! اصلاح می‌کنم آقای علی جنتی عزیز! سلام و عمرتان دراز باد، عمر خودتان و صدارتتان. خدا را شکر که شما از پشت میزی به پشت میز دیگری در حال جابجایی بوده‌اید و با دستاوردهای فراوانی در حوزه‌های مختلف فرهنگی ، سیاسی، اقتصادی و غیره امروز به سنگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌آمده‌اید ولی بگذارید به عنوان یک دوستدار دولت تدبیر و امید چند کلمه‌ای باشما حرف بزنم.

بگذارید فرض را بر‌این بگذاریم که شما وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌شده‌اید ، از شما می‌خواهم به 4 نکته زیر توجه داشته باشید.‌این 4 نکته باعث می‌شود حتی اگر عمر وزارت شما به هر دلیل طولانی نبود، اهل هنر و فرهنگ تصویری روشن از شما در نظر داشته باشند.

1- فردای بعد از وزارت ، صفی طولانی از دوستداران و ارادتمندان پشت سرتان خواهید دید. آن‌ها آدم‌هایی معمولاً قدکوتاه با کت و شلوار سورمه‌ای و یقه‌های بریده اند که هرجا بروید دنباله کتشان را به دست می‌گیرند و دوان دوان پشت سرتان می‌آیند و شما را آقای دکتر یا حاج آقا صدا می‌کنند. از‌این گروه بترسید،‌این‌ها  وزیران بسیاری را از سرگذرانده اند و نانشان از همین دویدن‌ها و دست به سینه گذاشتن‌ها و مودبانه حرف زدن‌ها در می‌اید.

2- از یک واژه خیلی بترسید: جشنواره! جشنواره‌ها فقط باعث تلف شدن وقت و بودجه‌ی شما و‌ایجاد دشمنی‌ها و کدورت‌ها می‌شود. مدتی هیچ جشنواره و جایزه‌ای برگزار نکنید اما پولی را که قرار است به عنوان جایزه و تندیس و بولتن جشنواره خرج کنید ، به صورت بن و یارانه و کمک‌های دولتی در راه عمومی‌ کردن خرید آثار هنری و فرهنگی خرج کنید تا به ‌این وسیله چرخ‌های کند هنر در‌این کشور روغنی بخورد و حرکتی بکند.

3- برای چند سال فکر کنید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌هیچ پولی در چنته ندارد.‌این فکر باعث می‌شود به جای ‌اینکه دنبال پولدار کردن هنرمندان و فرهنگیان با وام دادن و سکه دادن و خرج کردن از کیسه مردم باشید، ساختارهای فرهنگی کشور را اصلاح کنید . باور کنید بزرگترین مشکلات فرهنگی و هنری در کشور ما ریشه‌ی اقتصادی دارند و تا زمانی که فضا برای کسب و کار هنری در‌این مملکت‌ایجاد نشود، اوضاع همین است که می‌بینید.

4- لطفاً یادتان باشد شما یک مدیر اجرایی محترم کشور خواهید بود، همین و بس! وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌نه‌ ایدئولوگ است ، نه دانشمند، نه نثر مسجع نویس و نه هیچ چیز دیگر. شما وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌هستید.‌این عنوان و مسوولیت کمی‌نیست و به اندازه‌ی کافی دغدغه و گرفتاری برای شما‌ایجاد خواهد کرد که نخواهید به فکر کارها و دغدغه‌های بیشتر باشید. سعی کنید وزیر خوبی باشید، ما شاعر و نثرنویس و نظریه پرداز به اندازه‌ی کافی - حتی بیشتر از کافی- داریم.

 

این یادداشت نخست در خبرآنلاین منتشر شده است