وقتی شهردار مشهد کار فرهنگی می کند!!!

مشهد خیابانی - در حقیقت بلواری -دارد که از زمانی که این حقیر به یاد دارم به نام " ایرج میرزا" نامگذاری شده است . از همان زمانی که بلواری خاکی بود تا همین چند ماه پیش که نامش را عوض کردند و به نام " جلال آل احمد" گذاشتند.

چند ماه پیش که مشهد رفته بودم وقتی تابلوی جدید بلوار ایرج میرزا را دیدم زیر لب کمی غر زدم و رد شدم و با خودم گفتم که : چه کاری است!؟

دیروز عکس هایی دیدم که از اقدام جدید فرهنگی (!؟) شهرداری مشهد حکایت داشت دوستان عقل خودشان و چند نفر از  خودشان عاقل تر را گردآوری کرده اند و با نصب بیلبوردی ضمن افشاگری چهره ی ایرج میرزا - که از اولین بنیانگذاران ادبیات مسهجن یا پورنوگرافی بوده است!! -  به خیال خود چهره ی شهر مقدس مشهد را از لوث وجود این چهره ی خیلی بی ادب  پاک کرده و به نام یک چهره ی بسیار با ادب و پاستوریزه به نام جلال آل احمد مزین فرموده اند.

من نمی دانم در مجموعه ی گل و گشاد شهرداری مشهد یک نفر آدم کتاب خوانده و فرهنگی نبود که به حضرات تذکر بدهد که همان ایرج میرزا ده ها شعر لطیف و انسانی و بی نظیر دارد و اگر بر همین منوال پیش بروند هیچ خیابانی را در شهر مقدس نباید به اسم هیچ شاعر و نویسنده ای بگذارند چرا که همان جلال کتابی دارد به اسم سنگی بر گوری که بهتر است یک نفر یک نسخه از ان را به شهردار فرهنگ پرور مشهد بدهد و زیر گوشش بخواند که این کتاب نویسنده پاستوریزه را عوامل سردار محمد حسین صفارهرندی در عملیاتی ضربتی از نمایشگاه مقدس کتاب تهران جمع آوری کردند!

من نمی دانم از بین آن همه شاعر و نویسنده و فرهنگی شهر مشهد یک نفر طرف مشاوره آقایان قرار نگرفته است که بگوید روش برخورد با موضوعات و چهره های فرهنگی این نیست و با بیلبورد زدن نمی شود عملکرد یک شاعر و هنرمند را نقد کرد و برای مردم و دائقه آن ها تعیین تکلیف کرد و نیمه ی پنهان آدمی را سال ها بعد از مرگش اینچنین رسوا بر خیابان و منظر  مردم فریاد زدن به شیوه ی مسلمانان پاکدل نمی ماند.

سوال اصلی و مهم تری در این میان همچنان برای من و بسیاری از مردم مشهد وجود دارد و  آن این است که از قطار شهری مشهد؛ پروژه ی میدان شهدا و ... چه خبر؟ دعا کنیم به جان این شهردار و شهرداران پیش از او!

/ 54 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیده زهرا بصارتی

سلام بزرگوار به روزم با : پاییز هست ... وبا احترام منتظر حضور ارزشمند و نقد و نظرتان

نادر

درود بر تو از رصد کردن تو عاجز ماند .........منتظر

بشر

سلام آقای روشنفکر،جنابعالی که برای اسم یکی ازخیابونای شهری که یه زمان ساکنش بودی فیگورمیگیری،چطوردربرابرشعارنه غزه نه لبنان ساکتی نمیدونم .شماکه دوستی آقای جعفری رو به جرم سکوت دربرابرکشتارآدمایی که جمعایکهزارم کشته های یکماه صهیونیست هم نیستن پس میدی،چطوربعدازاین تظاهرات همصدابااسراییل ساکتی نمیدونم؟نمیدونم شایدخودتم یکی ازاونابودی!

فاطمه قائدی

بی سلام.. بی حرف ... سر بزنید به : شب تلخ از ریشه بیرون زدن...

ابراهیم حسنلو

زنده باد انسانیت و ایمان وآزادگی بیسار عالی بودعزیز به ماهم سری بزنید البته نظر یادتون نره ممنونم

لیلا

رد پای ابراهیم گلستان در فیلم تهمینه میلانی! http://www.etemaad.ir/Released/88-06-22/260.htm#158893

سینا به منش

انجمن شعر غزل، هم‌زمان با بیست‌و هشتمین سالگرد تاسیس، برگزار می‌كند: دومین جشنواره شعر انجمن غزل به همت سركار خانم غزل تاجبخش زمان: مهرماه 1388 اهالی محترم كلمه می‌توانند در برپایی زیباتر جشنواره‌ی شعر انجمن غزل – كه بیست‌وهشت سال ِ پیاپی، از فرهنگ و زیبایی پاسداری كرده است – با ارسال اشعارشان ما را همراهی كنند. این جشنواره در دو بخش: شعر كلاسیك و شعر مدرن برگزار می‌شود. شاعران بزرگوار می‌توانند با ارسال سه قطعه از آثارشان در هر بخش و یا هر دو بخش شركت كنند. ضمنا لطف كنید و نام خود را در بالای شعرهای ارسالی خود، با فاصله ای مناسب تایپ كنید تا بتوانیم نام شاعر را از بالای برگه جدا كرده و با اختصاص شماره‌ی كد، برگه‌های شعر را بدون نام شاعران در اختیار هیئت داوران قرار دهیم. نشانی جهت ارسال اینترنتی آثار: jayeze@anjomaneghazal.com مهلت ارسال آثار تا جمعه هفدهم مهرماه خواهد بود. آثار برگزیده در هر بخش، همراه برگزیدگان اولین دوره (سال 87) در كتاب منتخب انجمن غزل به چاپ خواهد رسید و در میان برگزیدگان، یك نفر از بخش شعر كلاسیك و یك نفر از بخش شعر مدرن به عنوان برگزیده‌ی ویژه ی سال، از طرف هیئت داوران

محسن

مونده بود تویکی در مورد ادبیات زر زر کنی،عشق پورنو!