مصاحبه درباره مجموعه "درحد مرگ"

شفاعی با مهر مطرح کرد: «در حد مرگ» نمایش حال و هوای شخصی این روزهای من است آرش شفاعی با اعلام انتشار دفتر شعر تازه‌ای از خود با عنوان «در حد مرگ» اظهار کرد: شخصی بودن شر نه عیب است و نه حسن، اما این فضای شخصی باید طوری عنوان شود که جمع زیادی با آن احساس نزدیکی کنند.

آرش شفاعی در گفتگو با خبرنگار مهر از انتشار مجموعه شعر تازه‌ای از خود با عنوان «در حد مرگ» خبر داد و گفت: من بعد از انتشار مجموعه «جمعه خیابان ولیعصر» تاکنون موفق به انتشار آثار سپید خود نشده بودم و در این مجموعه تلاش کردم تا منحصرا این آثار را منعکس کنم که انتشارت فصل پنجم آن را منتشر کرد.

وی افزود: عمده این اشعار تازه و یکی ـ دو سال اخیر سروده و منتشر شده است. البته چند شعر قدیمی هم در میان آنها هست که با ویرایش تازه در کتاب آمده، ولی بیشتر آثار این مجموعه را به جرات می‌توانم آثاری عنوان کنم که تا یک ماه قبل از انتشار این کتاب سروده شده است.

شفاعی در پاسخ به سئوالی درباره فضای به شدت شخصی اشعار این مجموعه عنوان کرد: به نظر من هر شاعری در یک حد و حدودی اشعارش شخصی است، اما مهم این است که آن اشعار و فضای شخصی توسط شاعر به شکلی عرضه شود که جمع بیشتری در این حال و هوای شخصی احساس شراکت کنند.

وی همچنین گفت: شخصی بودن شعر نه عیب است و نه حسن، اما مساله این است که شعر در حال و هوای یک شخص واحد مانده است و یا اینکه جمع زیادی با آن احساس نزدیکی می‌کنند.

سراینده مجموعه شعر «شهریوری تو» افزود: من قبول دارم که شعر سپید نسبت به شعر کلاسیک وضوح ندارد. ولی اگر قرار بود اینچنین باشد که دیگر چیزی از شعر بودنش باقی نمی‌ماند. هر شعری حدی از ابهام را باید داشته باشد و این حد در شعر سپید باید بیشتر از کلاسیک باشد تا استواری شعر باقی بماند، اما اینکه این ابهام چقدر منجر به این شود که شعر توسط مخاطب درک شود به خود شاعر برمی‌گردد.

شفاعی در پاسخ به سئوال دیگری درباره میزان اعتنای عمومی نشریات و مطبوعات کشور به شعر گفت: من تجربه کاری خودم را می‌توانم بگویم که به من می‌گوید حضور شعر در مطبوعات هم ضرورت دارد و هم مخاطب او دوست دارد در رسانه شعر به معنی شعر محض بخواند و حتی اینکه درصد گزارش و تحلیل را کمتر ببیند و شعر محض استاندارد که قوت شاعرانه دارد بخواند.

وی تاکید کرد: مساله اما این است که رسانه‌های ما در حوزه فرهنگ به طور اعم و در ادبیات به طور اخص خیلی ضعیف شده‌اند و اولویت کار فرهنگی در آنها به اولویت درجه چندم مبدل شده‌ است. وقتی این اتفاق می‌افتد، زیر شاخه فرهنگ یعنی شعر آسیب می‌بیند. وقت در رسانه کلیت فرهنگ موضوعیتی ندارد، زیرشاخه‌های آن از جمله ادبیات از موضوعیت می‌افتد. تاکید من بر این است که رسانه‌ها هستند که دیگر به شعر رغبتی ندارند؛ وگرنه شعر در رسانه هنوز مخاطب جدی خودش را دارد.

خبر انتشار چاپ دوم مجموعه "تهران شبیه هرشب دیگر سیاه بود" در اینجا

 نوزدهمین  صفحه شعر قدس ویژه ایام محرم در اینجا

هجدهمین شماره صفحه شعر روزنامه قدس را با نگاهی ویژه به شعرهای شهاب مقربین،4 شعر منتشر نشده از او و مطالبی از آرش شفاعی و حمیدرضا شکارسری اینجا بخوانید

هفدهیمن صفحه شعر روزنامه قدس را با آثار و سروده هایی از لیلاکردبچه،حمیدرضاشکارسری  و الهام لایقی در اینجا بخوانید

 به طور اتفاقی فهمیدم دوستان عزیز قزوینی در نشستی مجموعه شهریوری تو را نقد و بررسی کرده اند. در اینجا گزارشی خلاصه از این نشست بخوانید. با سپاس از دوستان شاعرم

برای خرید اینترنتی مجموعه در حدّ مرگ می توانید به این لینک مراجعه کنید:  فروشگاه جیحون  

برخی از دوستان وبلاگ نویس هم تعدادی از شعرهای جدید مرا پسندیده اند با تشکر از محسن بهرامی، عبدالله قوامی  ، وبلاگ ایستگاه شعر  ، وبلاگ با من از ایران بگو ، وبلاگ شعر و غزل امروز ، شه زمین ، وبلاگ یاقوت سرخ  ، خلوت شاعرانه ، وبلاگ قدیس زمین  ، وبلاگ غزل خانه ، رو‍ژین ، سیما ، سپینود ، فروم خوزستان .

 

 

/ 21 نظر / 35 بازدید
نمایش نظرات قبلی
وجیهه ابراهیمی نژاد

يادم نرفته است دستهايم را به تو سپردم دستهايت را قلاب كردي ... سلام بروزم با دوباره های بیشتر.منتظر حضورتان هستم.

وجیهه ابراهیمی نژاد

يادم نرفته است دستهايم را به تو سپردم دستهايت را قلاب كردي ... سلام بروزم با دوباره های بیشتر.منتظر حضورتان هستم.

حمیدرضا مهدوی ارفع

سلام با مطلب جدیدی تحت عنوان " حسین علیه السلام انتخاب من است؛ انتخاب من افتخار من است" به روزم.http://saateeshgh.persianblog.ir/

مرتضا طوسی

برای خوانش یک شعر چند سطر ارجاع دعوتید با افتخار واحترام لینک شدید

گل گلی

وبلاگ شما را لينك كردم به پاييز رنگارنگ سري بزنيد

آریا معصومی

سلامی و درود با چند شعر وداستان(تابهشت راهی نیست- جوراب) منتظر نظرات خوب شما هستم