ارسال فتوکپی گذرنامه را برای داوری جایزه های ادبی الزامی کنید

آیا شرایط داوری جوایز ادبی تغییر کرده است؟ به نظر می رسد کم کم باید برای داوری آثار در جوایز ادبی شرایط تازه ای تعیین کرد که بر اساس آن کسی معترض داوری و نتیجه ی آن نشود. یکی از این شرایط ارسال فتوکپی گدرنامه و نیز برگه ی رسمی احراز هویت و عدم سوء پیشینه است.

ماجرا این است که در یکی از جایزه های ادبی- روشن بگویم جایزه ی کتاب سال شعر جوان- کتابی برگزیده شده است که شاعر آن امروز ساکن فرانسه است و همین مساله که چرا جایزه ای که در داخل کشور و با حمایت وزارت ارشاد برگزار می شود و به نام زنده یاد قیصر امین پور است به شاعری ساکن فرانسه اهدا شده است که گویا زیر بعضی بیانیه ها را هم امضا کرده است، اعتراض هایی را برنگیخته است.
اول از همه بنویسم که خانم رجا چمنکار که شاعر مورد اشاره است ، هر موضعی گرفته و هر بیانیه ای را امضا کرده است به خودش مربوط است و قصد من حمایت از موضع گیری سیاسی احتمالی وی نیست. خود شاعر را هم جز یک بار به سلام و علیکی سرد ندیده ام . نهادهای امنیتی و قضایی ما هم کارشان را خوب بلدند و هروقت که نیاز به برخورد با کسی – از جمله یک هنرمند باشد- در اجرای وظایف خود نه اهمال می کنند ، نه تعارف .
نکته ای که در این میان برای من مجهول است این است که آیا در یک جایزه ی ادبی قرار است مواضع، شخصیت ،خوبی و سلامت  نفسانی و مراتب تعهد شاعر مورد قضاوت قرار بگیرد یا متن؟ داوران قرارااست ادبیت یک متن را بررسی کنند یا صلاحیت های شخصیتی صاحب متن را؟ گروهی داوران که کمتر کسی در صلاحیت ادبی آن ها می تواند شک کند از مجموع چند کتاب که به دور نهایی راه یافته اند ، یک کتاب را که دارای مجوز وزارت ارشاد اسلامی بوده است به عنوان بهترین کتاب انتخاب کرده اند. معنی صریح و غیر قابل خدشه ی این انتخاب این است که متن کتاب از نظر ارزش ادبی بیش از بقیه ی کتاب ها بوده است . طبیعی است اگر اعتراضی به این داوری است باید بر مبنای مبانی نقد ادبی باشد نه نقدهای فرامتنی . دبیر و برگزارکننده ی جایزه نیز اگر این انتخاب داوران را بر نمی تافت و اعلام نمی کرد رفتاری غیر حرفه ای انجام داده بود .
برگزیده شدن یک کتاب در یک جایزه ی ادبی ، به معنای تایید همه ی موضع گیری های صاحب آن اثر است ؟ عقل سلیم می گوید چنین نیست پس دلیلی نداشت که وقتی کتابی از نظر گروهی داوران از میان دیگر کتاب ها بهتر است ، اسم او را در موتورهای جستجو ، بجویند و ببینند کجا و درباره ی چه کسی چه حرفی زده است یا فتوکپی گذرنامه اش را مطالبه کنند تا معلوم شود در کدام شهر و کشور زندگی می کند.
همه ی گلایه ی اهل هنر از دخالت بی پروای سیاست در حوزه ی هنر است . به نظر من اگر قرار است عملکرد یک مرکز فرهنگی مورد بررسی قرار گیرد ، بهتر است به جای پنهان شدن پشت دلایلی که کارکرد و ماهیت جایزه های ادبی را زیر سوال می برد، حرفمان را روشن و صریح بزنیم و به طرف مقابل نیز اجازه ی دفاع از خود بدهیم .
 
این یادداشت نخست در خبرآنلاین منتشر شده است
گفت و گوی من با روزنامه تهران امروز را که دوست نازنینم محمدرمضانی فرخانی زحمتش را کشیده بود اینجا بخوانید
/ 50 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرضیه انساندوست

حالا به یاد می آورم آخرین بار موهایم را به بند پوتین تو بافته ام و هر بار که به تو فکر می کنم مشتی از موهایم را کنده ام... سلام جناب شفاعی.روزتون بخیر "پرده را کنار بزن" به روز است و با احترام چشم به راه نظرات شما قدم رنجه کنید

ایمان مرصعی

عزیز مهربان سلام توضیح خیلی خوبی بود و از مجموعه ی امانت داری داوران باید تقدیر کرد. آرش عزیز با غزلی بروزم. یاحق[گل]

عبدالحسين ستوده

درود جناب شفاعي عزيز با غزلي به روزم و حضور دوست مايه ي شاديه ............ . [گل]

وجیهه ابراهیمی نژاد

سلام انتشارات امرتات منتشر کرد «برمدار تو که می چرخم» منتخب مجموعه شعرهای کوتاه از سال77 تا 89 مولف: وجیهه ابراهیمی نژاد قابل ذکر است این کتاب به همراه 16 کتاب دیگر از ناشران و نویسندگان استان در ششمین نمایشگاه کتاب استان گلستان رو نمایی شد.

فراخوان پنجمین جشنواره بین المللی شعرفجر

مهلت ارسال آثار برای شرکت در ششمین جشنواره بین المللی شعر فجر تا 25 دی ماه 90 تمدیدشد. ضمناً برابراطلاعیه صادره از دبیرخانه جوایزجشنواره برای هریک ازمنتخبین بدین شرح است: نفرات اول هرگروه 10 میلیون تومان نفرات دوم هرگروه 8 میلیون تومان نفرات سوم هرگروه 6 میلیون تومان ضمنابرای تمام برگزیدگان (15 نفر) چاپ یک مجموعه شعر و یک سفر فرهنگی خارج در نظر گرفته شده است. اين جشنواره کاملاًرقابتي است وتمام سنين، مضامين، قالبهاو حوزه هاي شعري(سنتي، نيمايي وسپيد، سرودوترانه) وبخش ويژه کودک ونوجوان رادربرميگيرد. دراین دوره بخش ویژه ای به بررسی کتابهای پژوهشی حوزه شعرمنتشرشده ازفروردین 1385 تا پایان اسفند 1389 خواهد پرداخت. شرايط شرکت: 1- ارسال مجموعه هاي شعرمنتشرشده درفاصله زماني 1389 و1390ياحداقل10وحداکثر20صفحه شعر(ازتازه سروده ها)درهريک ازبخشهاي موردنظرشاعران 2- تکميل وارسال فرم شرکت درجشنواره به ضميمه 1برگ تصويرشناسنامه ياکارت ملي ستاد برگزاری: تهران،خيابان شهيدمطهري،خيابان فجر(جم سابق)، پلاک7،طبقه4،کدپستي:1589743111 تلفن:88342979 نمابر:88861324

دبیرخانه جشنواره بین المللی شعر تقریب

سومین جشنواره بین المللی شعر تقریب موضوع: مدح و توصیف پیامبر اکرم (ص) جوایز: نفر اول: 15 میلیون ریال نفر دوم: 12 میلیون ریال نفر سوم: 10 میلیون ریال به 30 نفر شاعر برگزیده نیز مبلغ 2 میلیون ریال تقدیم می شود. مهلت ارسال شعر: تا پایان دی ماه 90 اشعار فقط به ایمیل bu.taghrib@gmail.com ارسال شود. بوشهر – اداره کل تبلیغات اسلامی – 0771 – 3554872 منتظر اشعار زیبای شما هستیم.

سیده عذرا روحانی

سلام قضیه با یک هشیاری چندش در نوک انگشتانم شروع شد می دانستم که خلاقیتم توی همین آمفی تاتر آلوده می شود ....... هه! تو هم بخندی و نفهمی که زندگی سگی ات ربطی به خنده ات ندارد دقیقا همین جاست که بالا آوردن خوب است ......... این شعرهایی که خبر از هیچ طغیانی نداره هیچ اعتراضی رو و هیچ مخالفتی رو برنمی انگیزه واژه ها قافیه ها اشعاری با معیار عادی مثل هر چیز عادی دیگر را باید ازش رد شد بروزم و منتظرم که به کلبه ی تنهایی ام سر بزنید