درود به شرف شما آقای مانگل

هنینگ مانکل از نویسندگان بین المللی سوئدی است که خوانندگان ایرانی او را با کتاب های راز آتش ( با ترجمه بهمن رستم آبادی - نشر نی ) و بازگشت استاد رقص( با ترجمه جواد ذوالفقاری- نشر نوروز هنر ) می شناسند.

او نویسنده ای است که در گونه ی جنایی نویسی برای خود صاحب اسم و عنوانی بسیار در جهان است و علاوه بر این به دلیل گرایش های انسانی برآمده از دیدگاهی چپ گرایانه همواره مورد توجه بوده است و جوایز صلح و انسان دوستی زیادی را نیز کسب کرده است .

مانکل که شمارگان آثارش در سطح جهان از ٢۵ میلیون نسخه فراتر می رود و فیلم ها و سریال های تلویزیونی زیادی بر اساس داستان هایش ساخته شده است از آن معدود آدم هایی است که ذخیره ی آزادگی دنیا محسوب می شوند.

او وقتی رنج ظالمانه ای را که محاصره ی تمام عیار باریکه ی غزه بر مردم فلسطین وارد کرده است دید، مردانه در برابر این ستم زشت ایستاد و  بر قایقی کوچک نشست و در سواحل قبرس به کاروان بین المللی کمک به مردم فلسطین پیوست.

این نویسنده ی صاحب عنوان جهانی پس از یورش خونین کماندوهای ارتش اشغالگر به کاروان آزادی در زندان های دشمن زندانی است  و تلاش ها برای آزادی او ادامه دارد .

آدم هایی مثل مانکل ما را به این که بشریت هنوز از شعور ، شرف و مردانگی خالی نشده است امیدوار می کند . به عنوان یک شیفته ی ادبیات به بزرگ منشی و شحاعت او درود می فرستم.

/ 49 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فراخوان

فراخوان مشهدي دوستان داستان‌نويس مشهدي كه به چاپ و نقد آثارشان در روزنامه‌ي شهرآرا تمايل دارند، مي‌توانند داستان‌هاي كوتاهِ كوتاه خود را با شرايط زير به ايميل من بفرستند: ۱. دارا بودن كيفيتي پذيرفتني با توجه به معيارهاي داستان‌نويسي امروز. ۲. داستان‌ها نبايد بيش از ۷۰۰ واژه باشند. ۳. قابليت چاپ در روزنامه (اميدوارم محدوديت‌ها درنظر گرفته شود). matikan_vahid@yahoo.com

مجيد سيدين خراساني

سلام بروزم با برسي داستان روز اسبريزي نوشته بيژن نجدي. منتظر شما هستيم. بهروز باشيد.

رضوان

ممنون استاد هر دو نظر به جا بود...[گل]

محمد رضا حسینی مود

سلام جناب شفاعی عزیز از مطالب لذت بردم با سه غزل به روزم ... "من شعر شانه هاي كبودم-ولي شما؟! مجروح شروه هاي شهودم- ولي شما؟!... ...دربين اولياي الهي شهرتان از نسل قوم عاد وثمودم- ولي شما؟! هم رافضي و مرتدم و- ازشما به دور- هم گبر و بت پرست و جهودم- ولي شما؟! "نه سني و نه شيعه ام" ازروزگار دور مشهور به "حسيني مودم" ولي شما؟!!!... مثل همیشه نظرات ارجمندتان را چشم انتظارم

محمدرضا طاهری

چیزی که اینروزها ذهن مرا مشغول کرده این است که چطور می شود در تمام دنیا یکی از شاخصه های بارز جریان های روشنفکری مخالفت با یکجانبه گرایی و ظلم و ستم اسرائیل است اما در کشور ما که مثلا اسلامی هم هستیم این موضوع از همه جا کمرنگ تر است و حتی گاهی برخی از روشنفکران حمایت از آرمان فلسطین را در تعارض با ژست های روشنفکری خود می دانند... نمیدانم مسئولین کشور تا به حال به این مسئله فکر کرده اند یا نه... اما من عقیده دارم که این قضیه ارتباط مستقیم دارد با رفتارهای مسئولین حکومتی...