آقای جنتی! عمرتان دراز باد

این نوشته‌ای است از سر ارادت از سوی کسی که عمر کوتاهش را در کار ادبیات هدر داده است ، خطاب به مردی که قرار است سکان فرهنگ ، ادب و هنر را در‌این کشور به دست بگیرد.

 آقای جنتی عزیز! اصلاح می‌کنم آقای علی جنتی عزیز! سلام و عمرتان دراز باد، عمر خودتان و صدارتتان. خدا را شکر که شما از پشت میزی به پشت میز دیگری در حال جابجایی بوده‌اید و با دستاوردهای فراوانی در حوزه‌های مختلف فرهنگی ، سیاسی، اقتصادی و غیره امروز به سنگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌آمده‌اید ولی بگذارید به عنوان یک دوستدار دولت تدبیر و امید چند کلمه‌ای باشما حرف بزنم.

بگذارید فرض را بر‌این بگذاریم که شما وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌شده‌اید ، از شما می‌خواهم به 4 نکته زیر توجه داشته باشید.‌این 4 نکته باعث می‌شود حتی اگر عمر وزارت شما به هر دلیل طولانی نبود، اهل هنر و فرهنگ تصویری روشن از شما در نظر داشته باشند.

1- فردای بعد از وزارت ، صفی طولانی از دوستداران و ارادتمندان پشت سرتان خواهید دید. آن‌ها آدم‌هایی معمولاً قدکوتاه با کت و شلوار سورمه‌ای و یقه‌های بریده اند که هرجا بروید دنباله کتشان را به دست می‌گیرند و دوان دوان پشت سرتان می‌آیند و شما را آقای دکتر یا حاج آقا صدا می‌کنند. از‌این گروه بترسید،‌این‌ها  وزیران بسیاری را از سرگذرانده اند و نانشان از همین دویدن‌ها و دست به سینه گذاشتن‌ها و مودبانه حرف زدن‌ها در می‌اید.

2- از یک واژه خیلی بترسید: جشنواره! جشنواره‌ها فقط باعث تلف شدن وقت و بودجه‌ی شما و‌ایجاد دشمنی‌ها و کدورت‌ها می‌شود. مدتی هیچ جشنواره و جایزه‌ای برگزار نکنید اما پولی را که قرار است به عنوان جایزه و تندیس و بولتن جشنواره خرج کنید ، به صورت بن و یارانه و کمک‌های دولتی در راه عمومی‌ کردن خرید آثار هنری و فرهنگی خرج کنید تا به ‌این وسیله چرخ‌های کند هنر در‌این کشور روغنی بخورد و حرکتی بکند.

3- برای چند سال فکر کنید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌هیچ پولی در چنته ندارد.‌این فکر باعث می‌شود به جای ‌اینکه دنبال پولدار کردن هنرمندان و فرهنگیان با وام دادن و سکه دادن و خرج کردن از کیسه مردم باشید، ساختارهای فرهنگی کشور را اصلاح کنید . باور کنید بزرگترین مشکلات فرهنگی و هنری در کشور ما ریشه‌ی اقتصادی دارند و تا زمانی که فضا برای کسب و کار هنری در‌این مملکت‌ایجاد نشود، اوضاع همین است که می‌بینید.

4- لطفاً یادتان باشد شما یک مدیر اجرایی محترم کشور خواهید بود، همین و بس! وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌نه‌ ایدئولوگ است ، نه دانشمند، نه نثر مسجع نویس و نه هیچ چیز دیگر. شما وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌هستید.‌این عنوان و مسوولیت کمی‌نیست و به اندازه‌ی کافی دغدغه و گرفتاری برای شما‌ایجاد خواهد کرد که نخواهید به فکر کارها و دغدغه‌های بیشتر باشید. سعی کنید وزیر خوبی باشید، ما شاعر و نثرنویس و نظریه پرداز به اندازه‌ی کافی - حتی بیشتر از کافی- داریم.

 

این یادداشت نخست در خبرآنلاین منتشر شده است

/ 40 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زهرا رجایی

از چه لحاظ حال خرابی دارم؟! من همیشه پستاتون رو می خونم اما هیچوقت دعوتتون نکردم واسه خوندن شعرام و کلا پستام چون حس می کنم سرتون خیلی شلوغه [خنثی]

سایت ساز

با سلام، آیا می خواهید دارای سایت مستقل و حرفه ای شوید؟ آیا می خواهید زحماتی که برای وبلاگ خود می کشید از بین نرود و به نفع صاحبان سایت های ایجاد وبلاگ نشود و برای خودتان بماند؟ آیا می خواهید از دنیای مبتدی وبلاگ خارج شده و به دنیای حرفه ای سایت واردشوید و با گسترش سایتتان از آن کسب درآمد کنید؟ آیا می خواهید بدون داشتن دانش برنامه نویسی و دانش راه اندازی هاست وارد دنیای حرفه ای سایت شود؟ آیا می خواهید با کمترین هزینه ممکن دارای یک هاست یک دامنه رایگان و قالب حرفه ای و مدرن سایت شوید؟ آیا قیمت های سرسام آور سایت های ایجاد هاست از ورود شما به دنیای حرفه ای سایت جلوگیری کرده است؟ آیا می خواهید فقط با قیمت 7000 تومان همه امکانات بالا را یک جا دریافت نمایید؟ آیا میدانید که این امکانات نیاز به تمدید ماهانه یا سالانه ندارند و شما فقط با یک بار خرید ، سایت را برای همیشه از آن خود می کنید؟ آیا میدانید تمام کار های راه اندازی سایت ازجمله راه اندازی هاست و نصب مدیریت محتوای جوملا و قالب های آن توسط شرکت سایت ساز انجام می گیرد وشما فقط سایت خود را طراحی ومدیریت می کنید؟ برای دریافت سایت و کسب اطلاعات بیشتر، به ما مراجع

طنز «آغا کلان»

سلام دوست عزیز ، شاعر فرهیخته: نمی دانم تا چه اندازه با طنز مکتوب اهل چمن موافقید. گاهی برای تغییر ذائقه لازم است. فقط گاهی.... با طنز: «زبان سرخ» و «پیک شــــــادی» شمارۀ جدید ـ تابستان 1392 ـ و مطالب متنوع دیگر، پذیرای نظرات شما هستم. خیر پیش. [گل] [لبخند]

س

جانا سخن از زبان ما می گویی

مجید ترکابادی

به عنوان کسی که عمر خیلی خیلی کوتاهش رو کمی صرفِ صرفا نگاه کردنِ فعالیت های فرهنگی کرده، خواهش می کنم مورد 2 را خیلی خیلی جدی بگیرید. رزومه های الکی .... یک فکری هم به حال موسیقی کنید ! تتلو !

مجتبی اصغری فرزقی ( کیان)

سلام جناب شفاعی همشهری خوبم مطلب زیبای شما را خواند م و مواردی که عنوان کرده بودید موفق و موید باشید کیان- مشهد

محمد

با افرادی مثل جنتی شوخی نکنید البته جای انتقاد که فرررررررررراوان است اما شمارو میبرن و خدایی نکرده پیداتون نمیکنیم دیگه ها مواظب خودت باش آقاآرش