غفلت از سرمايه گذاري براي محبوب ترين کالاي اينترنتي

خبرگزاري ها ديروز خبر جالبي را منتشر کردند. براساس اين خبر، کتاب ، محبوب ترين کالاي اينترنتي در جهان است و ميزان خريد اينترنتي کتاب روزبه روز در حال فزوني است.
نتايج يک تحقيق نشان مي دهد، 41درصد از کاربران اينترنتي به خريد کتاب اقدام کرده اند که اين ميزان نسبت به سال گذشته ، رشدي 7درصدي را نشان مي دهد.
نکته جالب اين است که بالاترين ميزان رشد خريد اينترنتي در جهان متعلق به کره جنوبي و هند است ، در حالي که انگليس در رتبه دهم اين رده بندي قرار دارد.
ديدن نام کشورهايي چون امريکا، آلمان ، اتريش ، ويتنام ، برزيل ، مصر، چين و تايوان در اين فهرست نشان مي دهد که استقبال از خريد اينترنتي کتاب به کشور يا قاره خاصي اختصاص ندارد و اين روند در تمام جهان فراگير شده است.
اين خبر نشان مي دهد، ايده هاي نظريه پردازاني چون امبرتواکو که پيشتر رواج رويکرد به اينترنت را به معناي تهديد کتاب و کتابخواني ندانسته بودند، تا چه حد درست است.
اما در اين ميان ، جايگاه ايران کجاست؟ چندي پيش ، شنيديم کتاب «جاي خالي سلوچ» نوشته محمود دولت آبادي هفته ها پس از قرار گرفتن در فهرست فروش سايت آمازون ، هيچ خريداري پيدا نکرده است.
اين کتاب داراي ارزش ادبي بسيار بالاتري از بسياري از کتاب هاي پرفروش آمازون نظير نوشته هاي خالد حسيني دارد و داخل کشور نيز چاپ هاي متعدد و فروش بالايي داشته است ، پس بايد مشکل را در جاي ديگري ديد.واقعيت اين است که نبود زيرساخت هاي تجارت الکترونيک در کشور و فرهنگ خريد اينترنتي از يک سو و از سوي ديگر، عدم پوشش کتاب هاي ايراني از سوي ناشران مطرح و بين المللي باعث غريب افتادن آثار ادبي و فرهنگي فارسي در فضاي مجازي شده است و تا زماني که دولت و بخش خصوصي سرمايه گذاري کافي و برنامه ريزي شده اي در خصوص استفاده از اين فضاي گسترده براي معرفي و فروش توليدات فرهنگي انجام ندهند، در بر همان پاشنه اي مي چرخد که پيشترها و اکنون چرخيده است و مي چرخد.

/ 27 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جواد زهتاب

با سلام «هر آینه آه» با طنز انتخاباتی به روز شد

هنر رسانه ارديبهشت

سلام =============== دوستان شاعر و اهل هنر ! موسسه هنر رسانه اردی بهشت برگزار می کند : "شب های بی قرار" این بار با همکاری خانه شهریاران جوان در این برنامه از همه هنرهای ایرانی نماینده ای سوگوار حضور خواهد داشت . ========================================= موفق باشید

سيد علي ميرافضلي

سلام جناب شفاعي از لطف شما ممنونم. بي نهايت. تلفنت را نداشتم كه تلفني تشكر كنم.

حسين کرمانی

سلام جناب شفاعی البته اون نمونه های خارجی چندان توفيری باداخلی ها ندارند. نه؟

سپاهی لايين

آرش خان سلام.بازگلی به جمال اين دنيای مجازی که آدم رادرگرماگرم وبگردی درخانه آشناهای قديمی می بردوتجديديادی ميشود.سلام به همسروهمسفرت برسان وکوچولو(کوچولوها؟!)رابه نيابت ببوس.

عمران بودم

فقط شعر از من می بینید با همان چشم هایی که هیچ وقت مرا نمی بینند... به روز کردم و منتظرت می مونم