درس نامه ی هنر شاعری

نخستین صفحه ی شعر روزنامه قدس از این هفته منتشر شد لینک صفحه در اینجا

 

 هنر شاعری هنر مهمی است . حداقل خیلی ها این گونه فکر می کنند منتها بسیاری افراد متاسفانه فکر می کنند برای شاعر شدن باید کارهای بیهوده و وقتگیری مانند مطالعه و تمرین را انجام داد. ما تصمیم گرفتیم حاصل سال ها همنشینی با شاعران را به صورت رایگان در اختیار خوانندگان خبر آنلاین قرار دهیم و امیدواریم این توصیه های ارزنده را به گوش هوش بگیرند و در کوتاه ترین مدت شاهد عرضه ی نسل جدید شاعران به بازار ادبیات کشور باشیم.

 1- شاعران گذشته ، اکسیژن هوا را بیهوده مصرف نکرده اند. آن ها آمده اند تا زحمت شما در کشف و شهود کمتر شود. سعی کنید هیج شاعری را از موهبت بازسرایی بهینه ی سروده هایش محروم نکنید . البته متوجه هستید که نام این کار وقتی شما انجامش می دهید " بینامتنیت" است و وقتی دیگران انجام دهند ، " سرقت ادبی".

 2- عمر شریفتان را برای یادگرفتن وزن هدر ندهید. اگر می خواهید غزل بگویید . هر جا که به مشکلی برخوردید یک پاورقی بدهید که " شکست وزنی آگاهانه است" تازه خیلی هم کلاس دارد. اگر هم هر چقدر زور زدید و نشد یک بیت موزون بگویید ، کلاً به این نتیجه برسید که "غزل شعر زمانه ی ما نیست"! ولی سعی کنید فرق شعر بی وزن و موزون را درک کنید . خدا را چه دیدید شاید یک روز کسی غزلی به شما تقدیم کرد که خودتان ذوق کردید ؛ دیگران به وزن و قافیه اش خندیدند!
 3- در کارنامه ی ادبی یک شاعر موفق دو مورد مهم حتماً باید وجود داشته باشد . اولین مورد اختراع یک شیوه ی جدید در شعر است. یک روز صبح از خواب بیدار شوید، امور لازم پس از بیدار شدن را انجام دهید و بعد ناشتا یک مانیفست بنویسید. سایت های کم بازدید برای منتشر کردن مانیفست جان می دهند. تمام عمرتان را بعد از آن صرف این کنید که اول آن شیوه ی شعر گفتن را شما اختراع کرده اید یا همسایه بغلی تان . مورد دوم که حتماً باید به خاطر داشته باشید ثبت حداقل یک مورد طلاق در شناسنامه است . این یکی از آن یکی هم حیاتی تر است. 
4- شاعر بودن به تنهایی کافی نیست. شما باید " شاعر ، منتقد، مترجم و نویسنده " ی معاصر باشید. آن سه مورد دیگر خیلی موردی ندارد چون همه افراد خود به خود شاعر و منتقد و  نویسنده هستند . برای مترجم شدن هم کار زیادی نباید انجام دهید مگر شاعر- مترجمان دهه ی چهل و پنجاه Google Translateبدون   چه می کرده اند؟
 5-شعر برای تقدیم کردن به این و آن است. البته اولویت هایی هم دارد مثلاً شاعران محترم پیش کسوت که در برخی انتشاراتی ها آشنایانی دارند، دوستان منتقد با معرفت، شاعرانی که خوب بلدند سر و صدا کنند و گاهی ممکن است وسط سر و صدایشان اسمی هم از ما بیاوردند و البته برخی دوستان خیلی خیلی نزدیک  .
 
این درس نامه ادامه دارد
 
این مطلب قبلا اینجا منتشر شده است
/ 37 نظر / 29 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد بهبودی نیا

سلام شاعر دعوتید به خوانش یک شعر منتظر نقد سازنده تون هستم شاعر باشید و ماندگار[گل]

محمد بهبودی نیا

سلام شاعر دعوتید به خوانش یک شعر منتظر نقد سازنده تون هستم شاعر باشید و ماندگار[گل]

علي شيرازي

سلام آرش جان توي جام جم يه دو سالي با هم بوديم خوبي؟ سر بزن با چند شعر جديد به روزم

حححافظ عظیمی

سلام علیکم وبلاگ "هم سایه های مشکوک" با شعر " بازمانده" به روز شد. حافظ عظیمی از شما منتقد ارجمند،شاعر گرامی، مخاطب حرفه ای شعر سپید و یا مخاطب عام شعر برای بازدید و مطالعه ی این اثر دعوت می نماید و پذیرای نقد و نظر شما می باشد. با تشکر

محمدتقي قشقايي

سلام بزرگوار لذت بردم! دلم نمي سوخت اگر... با احترام دعوتيد به بررسي.

مرجان

خییییلی تیکه انداخته بودی استاد! ولی بامزه بود. بامزه نوشتن و دوز میداریم

مصطفي برزگر

سلام استاد. خسته نباشين چند تا سياه مشق جديد دارم خوشحال ميشم بازم بياين و نظر خوبتونو بگين [گل]

قاصدک

سلام نویسنده گرامی این مطلب شوخی بود دیگه نه؟؟؟؟[نیشخند]

[نیشخند]

عابر

مژده دادند که بر ما گذری خواهی کرد نیت خیر مگردان که مبارک فالیست...!