تجليل از استوانه ی بی مانند ادب پارسی

همايش بزرگداشت استاد بديع‌الزمان فروزانفر - اديب نامي و استاد دوره ی طلايي تعليم و تربيت - 27 و 28 آبان‌ماه جاري در بشرويه فردوس  برگزار مي‌شود.
دكتر محمدجواد حق‌شناس  معاون امور مجلس و هماهنگي استان‌هاي وزارت ارشاد  گفت: مراسم تجليل از خدمات ارزنده و سازنده استاد بديع‌الزمان فروزانفر با حضور استادان بنام ادبيات و دانشگاه و شاگردان نامدار ايشان در زادگاهش برگزار خواهد شد .
به گفته وي در اين همايش بسياري از شاگردان فروزانفر و اساتيد دانشگاه‌هاي ايران و دانشجويان ادبيات؛ كساني چون قمر آريان، جعفر مؤيد شيرازي، حسن احمدي گيوي، علي‌اشرف صادقي، بهروز ثروتيان، منصور رستگار فسايي، محمديوسف نيري، عبدالرسول خيرانديش، پروفسور رحيم مسلمانيان قبادياني، دكتر فشاركي، علي‌اصغر محمدخاني، مهدي ماحوزي، راشد محصل، هيبت‌الله مالكي، علي دهباشي، محمد دادفر و جمعي از مسؤولان استان حضور خواهند داشت.
حق‌شناس همچنين عنوان كرد: دكتر فروزانفر را مي‌توان به‌تعبيري، استاد دوره ی طلايي دگرگوني فرهنگي و پيدايش گرايشهای  خلاق به سوي تجدد و بازيابي آثار فراموش‌شده ی  ادبي و هنري گذشته به‌شمار آورد كه در آن دوره براي احياي آثار گرانسنگ و درخشان فرهنگي و افزودن نوآوري‌ها، تلاش‌هاي پرثمري توسط ايشان و ديگراني چون علامه قزويني، قاسم غني، ملك‌الشعرا بهار، علي‌اصغر حكمت، علامه دهخدا و... شكل گرفت .
او درباره ی نقش سازنده ی استاد فروزانفر در تعليم و تربيت نسل بعد از خود گفت: اوبا همت و پشتكار و نقش ممتاز خود بزرگترين خدمت‌ها را در حق فرهنگ ما به جاي آورده و فقط گوشه چشمي به شاگردان بارز و برومندش، كساني چون پرويز ناتل خانلري، محمد معين، خطيبي، سادات ناصري، عبدالحسين زرين‌كوب، مهرداد بهار، غلامحسين يوسفي، سيمين دانشور، قمر آريان، شفيعي كدكني، باستاني پاريزي، محمدعلي اسلامي ندوشن و بسياري دانشمند فرهيخته ی ديگر كافي است تا به نقش مؤثر او در شكوفايي تعليم و تربيت نسل بعد از خود پي ببريم.
حق‌شناس در عين حال يادآور شد: پرورش در خانواده‌اي كه به قول سعدي «همه قبيله ی او عالمان دين بودند»، قرائت و حفظ قرآن در خردسالي، آشنايي و تلمذ در محضر بزرگان زمانه ی خود ـ كساني چون اديب نيشابوري، ملامحمدحسين (پير مكتب‌داري كه مجلس ملاهادي سبزواري را درك كرده بود) ونيز دانشي كه از فرهنگ پرمايه ی اسلامي فراگرفته بود، بديع‌الزمان فروزانفر را به جايي رساند كه به‌گفته ی خودش از ادب بعد از اسلام چيزي نبود كه نداند و به گفته ی شاگرد دانشمندش، دكتر محمدرضا شفيعي كدكني «در عرض او نام بردن از هر كس ديگري، ظلم به حقيقت است».
وي به ايسنا گفت: «سخن آشنا» عنوان يادنامه ی استاد بديع‌الزمان فروزانفر است كه به سعي دكتر محمدجعفر ياحقي  درچند بخش جمع‌آوري شده و گزينه‌اي از مقالات رسيده به اين كنگره را در بر دارد؛ پيام‌ها، خاطرات و نوشته‌هاي كساني چون سيدجعفر شهيدي، سيمين دانشور، قمر آريان، محمدعلي اسلامي ندوشن، مؤيد شيرازي، بهرام مقدادي، رستگار فسايي، محمدامين رياحي، محمدجواد شريعت، احمدي گيوي، بهروز ثروتيان، ركني، مهدي ماحوزي، راشد محصل و بسياري چهره‌هاي شناخته شده ی ديگر كه از شاگردان بي‌واسطه و يا با واسطه ی استاد فروزانفر به حساب مي‌آيند.

/ 18 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ارديبهشت

سلام. گزارش خوبی بود. خسته نباشيد... خيابان ارديبهشت با يک شعر به روز شده، وقت کرديد تشريف بياوريد... مانا باشيد...

افسانه

سلام/ چطوری /سرنمی زنی/ سنگين شدی/ خوب فعلا / بابای

مريم رييس دانا

سلام بر شما دوست محترم . از اظهار لطف شما بر داستان تجارت ممنون . داستان تازه ای دارم که منتظر خوانش شماست .

aashenaa

سلام : برگزیده شدن تون رو تبريک ميگم.مويد باشيد.

saeed

سلام عليکم و رحمت الله برکاته٬ برادر عزيز غزلتان را خواندم ٬ در شرايط فعلی اين غزل فقط اشاعه منکرات است و بس ٬ به نظرم شما هم مثل بعضی شاعران کهن و نوين که به مسکرات علاقه وافر داشته و به دليل رابطه با دربار وقت از مجازات حد مصون بودندو دایم از الفاظ رکیکی چون می و مطرب و معشوق و زلف و لب سخن میراندند ٬ عمل کردهاید ... با توجه به شناختی که بنده از جنابعالی دارم میدانم که اهل دین و اسلام هستید و بر سر ارزشها با کسی وارد معامله نمیشوید٬ لذا پیشنهاد میکنم بیتی مثلا با این محتوی که... باشد که به محضر برم تو را ای گل ... عقدت نمايم و امضا به دفتر و کتاب.... به غزلتان اضافه کنيد تا جنبه شرعی ان هم رعايت شود ... ان تنصر الله ينصرکم و يثبت اقدامکم... در خدمت شما و تمام مسلمين جهان برای دفع شر بلايای دشمنان ارزشها هستم...

یک آشنای مازندرانی که با شغال مازندرانی ربطی ندارد

شما هم مثل خیلی ها در این امکان مجانی که از سوی پرشین بلاگ کس خل برایت مهیا شده عود افشانی و شعله سوزی می کنی اگر مردی به جلسه ی شعر ما بیا تا پوز شریفت را بزنیم آنگونه که پوز دیگران را زده ایم ... راستی رفیق شفیقتان آقای سعیدی راد هم آنجا آمد اما به خاطر تهاجمش به کاسه لیسان حکومت به او کاری نداشتیم هر چند تازگی ها دارد یک شاعر می شود اگر ارتباطش را با .... کم کند و این قدر در وبلاگش از این قزوه احمق حرف نزند و خبر مرگ این و آن را ندهد!

arash shafai

دوست عزيز مازندرانی!گويانام و نشان جلسه ی خودرا فراموش کرده بوديد...خوشحال می شوم به جلسه ی شما بيايم وپوز شريفم زده شود

سعیدی راد

سلام. از اين که اينجور اسمم را در نظرها برده اند ابراز تاسف ميکنم . خدا به همه ما صبر و تحمل بدهد. اين کسانی که اينجور حرف ميزنند اگر ميشناسی شماره منو به آنها بده تا رو در رو حرفهایمان را بزنيم. ... برنده شدنتان را هم تبريک ميگم.

یک آشنای مازندرانی که با شغال مازندرانی ربطی ندارد

سلام خوشحالم که خيلی سريع پيام ها خوانده می شود و خوشنودم که عصبانی نشده ايد مثل آقای سعيدی راد ... اين جماعت هر جا کم می آورند خدا را به وسط می کشند و از او تحمل می جويند!!! غافل از اين که همين خدای بزرگ از روز اول خلقتشان به آنها تحمل عطا فرموده است و آنها از وجودش غافل هستند .. چشم ! نشانی جلسه را هم به شما می دهیم اما از آنجا که نمی توانم در اینجا اعلام کنم در فرصتی در گوشتان خواهم گفت ... قضیه پوز هم شوخی بود زیاد ناراحت نشوید شما شاعرید و من داستان نویس و فیلمنامه نویس حق خودم دیدم با شما شوخی کنم اما انصافا قضیه سعیدی راد جدی است او نمی خواهد بگوید راستی باز هم می خواهد به ....... هایش ادامه بدهد؟ تیغ تیزی به دست گرفته این مرد خدا کند گردن اهلش را بزند....