سال مولانا، مجلس بي اعتنايي مسوولان را پيگيري مي کند

در يکي از روزهاي مارس 2006ميلادي ، پيشنهادي رسمي از سوي وزارت فرهنگ و گردشگري جمهوري ترکيه به مقر يونسکو رسيد: نامگذاري سال 2007به نام مولانا. در آن روزها مسوولان فرهنگي ايران يا در تعطيلات نوروزي بودند يا به تعطيلاتشان فکر مي کردند.

به اين ترتيب ، پيشنهاد رسمي ترکيه مورد موافقت يونسکو قرار گرفت و ترکيه همراه مصر و افغانستان که پيگير اين پيشنهاد بودند از سوي اين نهاد رسمي بين المللي ، سال مولانا را در سطح بين المللي تثبيت کرد؛ همچنين نشان مولانا از سوي يونسکو طراحي و تصويب شد.

با اعلام اين خبر نماينده ايران در سازمان علمي و فرهنگي ملل متحد با پاک کردن صورت مساله تاکيد کرد، اصولا در يونسکو نامگذاري سالي به نام شخصيت هاي بين المللي مرسوم نيست ؛ البته آقاي جلالي توضيح نداد؛ چرا ايران به عنوان خاستگاه چهره اي جهاني و انساني با عظمت مولانا در ارائه اين پيشنهاد پيشقدم نبوده است. 

 ترکيه چه کرد، ما چه کرديم

شوراي عالي بزرگداشت سال 2007بلافاصله در وزارت فرهنگ ترکيه تشکيل شد و هماهنگي هاي بين بخشي ميان وزارتخانه هاي مختلف دولت اين کشور صورت گرفت. ترکيه در سال جاري ميلادي همايش بين المللي شناخت مولوي را در سه مرحله (مرحله نخست در يونسکو، مرحله دوم در استانبول و مرحله سوم در قونيه) برگزار خواهد کرد که اين همايش در روزهاي آينده و ماه ارديبهشت در خاک اين کشور برگزار خواهد شد.

دولت ترکيه علاوه بر برپايي گردهمايي هاي شناخت مولانا در پايتخت هاي فرهنگي جهان ، بودجه اي 10ميليون دلاري براي ساخت فيلم زندگي مولوي در هاليوود اختصاص داده است.  در کنار تهيه اين فيلم ، کشور ياد شده براي تهيه فيلمهاي کوتاه و پويانمايي درباره زندگي مولانا سرمايه گذاري هاي سنگيني کرده است.  همسر نخست وزير اين کشور ترجمه اشعار مولانا را به عنوان يکي از مفاخر ملي ترکيه (!) به همسران سران کشورهاي مختلف جهان اهدا کرده است. اين در حالي است که مهمترين اقدام تبليغي ترکيه ، راه اندازي قطار مولانا در سراسر اروپاست. در اين قطار که به قطار فرهنگي عشق و مداراي مولوي مشهور است و با هزينه اي 4ميليون دلاري تجهيز شده است علاوه بر زندگي و آثار مولانا، جاذبه هاي توريستي و مکانهاي ديدني کشور ترکيه به مردم اروپا نمايش داده مي شود.

در مقابل ، ايران به عنوان خاستگاه اين شاعر بزرگ جهاني به تشکيل ستاد بزرگداشت سال مولانا در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به رياست معاون فرهنگي وزير ارشاد اقدام کرده است. از مباحث اين جلسات تنها خبرهاي کوتاه و کليشه اي به مطبوعات ارسال شده است. برگزاري چند نشست يکروزه و سخنراني هاي تعدادي از کارشناسان حداکثر اقدامات انجام شده براي بزرگداشت سال مولانا بوده است.

 شکايت يک شهروند از مسوولان فرهنگي

 يک شهروند ايراني مقيم استراليا از طريق سايت فراکسيون ايرانيان مقيم خارج از کشور با مجلس شوراي اسلامي مرتبط شد و پس از مدتي شکايتي رسمي عليه مسوولان دستگاه هاي دولتي به دليل عدم پيگيري بزرگداشت سال مولانا به کميسيون اصل 90مجلس ارايه کرد. اين شکايت با پيگيري دکتر علي رياض ، نماينده مردم تهران و نايب رئيس کميسيون اصل 90در کميسيون ثبت شد و به اين ترتيب کميسيون يادشده پيگير اهمال مسوولان در اين رويداد فرهنگي بزرگ خواهد بود.

مجلس وارد ماجرا مي شود

حجت الاسلام علي عسکري ، نايب رئيس کميسيون اصل 90مجلس شوراي اسلامي درباره پيگيري شکايت ياد شده به خبرنگار «جام جم» مي گويد: شکايت يادشده پس از ثبت به کميسيون فرهنگي به عنوان کميسيون تخصصي ارجاع خواهد شد تا گزارش عملکرد مسوولان دراين باره تهيه و ارسال شود.

وي با بيان اين که هر نوع شکايتي از نحوه عملکرد قواي سه گانه در اين کميسيون قابل پيگيري است ، گفت: استعلام هاي لازم از دستگاه هاي فرهنگي درباره عملکردشان در اين زمينه اخذ خواهد شد و اين کميسيون در صورت اثبات تخلف يا اهمال مي تواند مساله را تا حد معرفي خاطيان به دستگاه قضايي پيگيري کند. عسکري با انتقاد از عملکرد دستگاه هاي اجرايي ، دادن فرصت بهره برداري از شخصيت بزرگي نظير مولانا را به ترکيه به دليل اهمال مسوولان فرهنگي کشور اعلام و گلايه مندي خود را از آنان بيان مي کند. عسکري همچنان با تاکيد بر آمادگي کميسيون اصل 90در پيگيري مساله و اطلاع رساني دراين باره مي گويد: عملکرد مسوولان در اين قضيه را قابل دفاع نمي دانم و به آن انتقاد دارم.

جواد آرين منش ، نايب رئيس کميسيون فرهنگي مجلس نيز با بيان اين که درخواست بررسي کميسيون اصل 90هنوز به کميسيون فرهنگي نرسيده ، معتقد است: ترديدي نيست که در زمينه بزرگداشت سال مولانا کم کاري صورت گرفته و اقدامات انجام شده در حد برگزاري چند جلسه و نشست راضي کننده و کافي نيست.

وي با تاکيد بر انجام کار علمي ، بزرگ و برجسته به اين مناسبت عليه اقدامات کميسيون فرهنگي در جهت پيگيري موضوع اشاره مي کند و مي گويد در جلسه اي با حضور نماينده ايران در يونسکو اقدامات انجام شده از سوي ايران مورد سوال قرار گرفت و اطلاعات لازم دراين باره جمع آوري شد. آرين منش با پذيرفتن اين که کميسيون فرهنگي در اين ماجرا بايد به صورتي جدي تر وارد شود، گفت: مجلس و کميسيون فرهنگي آماده پيگيري جدي درباره اهمال براي برگزاري سال مولانا در کشور است.

/ 85 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
درياي گوشه گير

چيزی که زياده دل پره آقای شفاعی و چيزی که کيميا شده اینروزا همت عالی......... با يه غزل به روزم.. خوشحال می شم نظرتون رو بدونم... ممنون.

اسماعيل مهران فر

جفتی که چپم کرده با پادگان پا از خدا بریده مرا کودتا کرده کوتاه کرده از فضای پوتینم استفاده کنم به روزم بيا پيوند شده ايد پيوندم را نمی بينم

شمس تبريزی

سلام . احتراما بدینوسیله به صرف یک استکان غزل داغ ولبسوز به "خلسه زار'دعوت میشوید .

فاطمه

حالا...اين همه مشهدی توی تهران داريم...که عجالتا دوتاشون هم سر شهردار شدن رقابت کردند و بقيه شون هم الی ماشاالله...همه جا خودی نشون ميدن...خب ميشه يکی از اين مشهدی ها جواب منو بده که چرا شهر مشهد خودش يک شهردار قابلی نداره که شهر را حداقل برای اين همه زائری که هرسال آنجا ميرن،مناسب کنه؟؟؟.... (کامنتت خيلی باحال بود،مخصوصا آن تيکه آخرش با لهجه مشهدی...می دونی که من چقدر اين لهجه را دوست دارم!!)

f-a

Zende baad Mashhad! avalan. Saniyan fatemeh khanoom, oona E ke mashhad o beham mirizan "Zaer naman" . ma aakhare memhmoon navazi m. bebakhshid aqaye Shafaie, masale be sib zamini o ina marboot mishod, vagar na mozahem e comment haye shoma nemishodam.

آرزو شيرين زبان

سلام آقای شفاعی خسته نباشيد با يک شعر قديمی نقد نشده به روزم و منتظر نقدهای ارزنده شما موفق باشيد