محمد علی سپانلو : بدون شناخت ادب کهن ، ادبیات معاصر قابل درک نیست

 محمد علی سپانلو گفت : ادبیات کهن ما برای نسل های جدید ، حتما کارآمد است اصولا بدون شناخت ادبیات کهن ایران ، ادبیات معاصر را غیر قابل درک و نقدمی دانم.

69828_orig.jpg

این شاعر و مترجم ، با بیان این مطلب افزود : ادبیات کهن ایران  دارای دو بخش عمده است ، بخش اول آن برای افزایش دانش ادبی و عمومی باید خوانده شود و بخش دیگر آن نیزبرای کسب لذت مورد استفاده قرار می گیرد.
سپانلو تصریح کرد : قطعا ما می توانیم با متون کهن ادبی ، برخوردهای جدیدی کنیم  اما باید به طور تخصصی با این ادبیات آشنا شویم . طبیعی است که برخی از قصاید انوری لذت چندانی نمی برند ، اما اگر قرار باشد که به صورت تخصصی وارد حوزه ی ادبیات شوند ، باید به آثاری از این دست هم توجه کنند.
محمد علی سپانلو با اشاره به انتقاد عده ای از صاحبنظران ادبی در خصوص غربت ادبیات کهن در ایران ، خاطرنشان ساخت : زمانی ، دعوا بر سر این بود که چرا ادبیات و شعر جدید ، راهی به دانشگاه ندارد ، اکنون که این اتفاق افتاده ، عده ای گلایه مندند که چرا ادبیات کهن نادیده گرفته می شود ، انگار برخی از آنسوی بام سقوط کرده اند! 

حرفهای آقای سپانلو با خبرگزاری مهر را بيشتر برای اطلاع آن دوستانی نوشتم که فکر می کنند بدون گذر از ادبيات بومی و مواريث آن می توان مدرن و جهانی شد

/ 36 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سعیدی راد

سلام. اون گزارش رو گمونم هنرجو نوشته. ديشب بود.

عباس

سلام.........وبلگم به روز شد بيا و نظر هم بده.......

فرمهر

متاسفانه اکثر کسانی که میتونن دست اندر کار ادب امروز باشن مدرنيسم رو با کليشه اشتباه ميگيرن و لا به لای متون خارجی یا بعضا داخلی و صرفا به خاطر تظاهر به تجدد دنبال هويت گمشده ی ادب پارسی ميگردن و اين طور ميشه که بشقاب شستن سهراب ميشه پيراهن عثمان! و هنرمند کسی معرفی ميشه که حتما لورکا رو ميشناسه ولی تا حالا از بيدل يا بافقی چيزی نخونده و شهيد بلخی رو هم اگر نشناسه اصلا مشکلی پيش نمياد.و شعرش هر چه بی وزن تر زیبنده تر چراکه وزن عروضی در حکم زندقه ست!!! اشنايی با ادبيات ملل ديگه٬ مسلما بد نيست خيلی هم خوبه ولی نه به قيمت فراموشی هنر خانگی و با اين وجود همه ی ما فقط شعار دادن رو ياد گرفتيم / نه من ز بی عملی در جهان ملولم و بس/ ملالت علما هم ز علم بی عملست!// ممنون از مطالب مفيد و خوندنی و ببخشيد از بابت پر حرفيم!

shabnam

سلام ممنون که بهم سر زدين خوشحال می شم دوباره ببينمتون

hamid

سلام. از پيشنهاد خوب تان سپاس گذارم . ايده ی خوبی بود و من هم انجام دادم. اما با نظر شما نسبت به سهراب کاملا مخالفم.به نکات فاسفی اشعارش توجه کنيد . چيزی که معمولا در لفافه ی زيبايی شعری سهراب دير تر درک می شود. گاهی به من هم سری بزنيد . ممنون.

hamid

با سلام . طبق تقاضای شما در حد دانسته های خود قدری در مورد سير فلسفی شعر سهراب صحبت می کنم.اشعار ابتدايی سهراب اشعاری هستند که قدرت کافی را در بيان ندارند و صد البته در آن ها تاثيرات فيلسوفان زمان مثل دريدا مشاهده می شود. البته در اين اثار و (کمی هم بعد) در رد فلسفه دکارتی حرف هايی دارد . قانون فساد گل سرخ....و برداشت هايی که جوهر حيات دکارتی را رد می کند. اما تحول اصلی در اثار سهراب از صدای پای آب آغاز می شود که در آن به اين باور که :چشم ها را بايد شست می رسد و تغيير ديد بشر رابه جهان خواستار می شود . اما در ادامه آن مجموعه ی مسافر را داريم که باز هم بر تغيير ديد بشره دارد. در اين جاست که فلسفه ی شرقی هم به شعرش وارد می شود . جای جای مسافر مملو از عقايد کيشنا مورتی است. در ادامه نيزباز حضور عقايد بودايی را در عباراتی چون :وسيع باش و تنها و سر به زير و سخت... می بينيم. ادامهی بحث ان شا ا.. در فرصتی ديگر.. يا علی

شقایق

آره واقعا تبريکم داره.... شما نميدونی اين کامپيوتر چه بلايی سر من آورده که! ممنونم که اوومدی

یگانه

سلام!مرسی که اومدی.بدون گذشته هيچ آينده ای وجود نداره.

سید محمد کارگر

سلام رفيق نازنین...ممنون که سر می زنی ...اين جا آدم يه کم چيز ياد ميگيره ...خدا رو شکر...يه سوال داشتم شايد يتونی جواب بدی...مسابقات شعر دانشجويی امسال کی و کجا برگزار ميشه؟و کارها رو تا کی و کجا بايد فرستاد؟ممنون ميشم اگه بدونی بهم بگی...در ضمن اون طرف ها ميايی کارها رو نقد کت ...خوشحال ميشيم رفيق تازه يافته...فعلا... يا هشت...