سکه باران شاعرانه تالار وحدت

سومین دوره جشنواره بین‌المللی شعر فجر پس از قریب یک ماه از برگزاری افتتاحیه آن در مشهد، شامگاه شنبه در تالار وحدت با اعطای صدها سکه بهارآزادی به کار خود در این مرحله پایان داد.

در این مراسم به چند شاعر جوان در بخش رقابتی،30 شاعر پیشکسوت و 80 شاعر در عرصه شعر امروز انقلاب اسلامی ‌جایزه اعطا شد و البته گردانندگان جشنواره بر ناکامل بودن فهرست طولانی خود و بیرون ماندن نام گروه دیگری از شاعران اذعان کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌با بیان این که داوران اعلام کرده‌اند توانایی حق‌گزاری درست و شایسته را ندارند از شاعرانی که نامشان اعلام نشده است عذرخواهی کرد و او و دبیر جوان بخش علمی ‌جشنواره در سخنان خود تاکید کردند که در مراسمی ‌دیگر باز هم بر این فهرست بالابلند خواهند افزود.

به این ترتیب جشنواره شعر فجر که گویا به دریایی از سکه‌های پایان ناپذیر وصل است، حداقل 30 شاعر دیگر را در نشستی دیگر به فیض خواهد رساند و هردم از این باغ بری می‌رسد.

نکته اصلی در این میان این است که حتی اگر این فهرست باز هم طولانی و طولانی‌تر شود و شمار برگزیدگان بخش عرصه شعر امروز به عددی 3 رقمی‌ برسد (که قطعا این‌گونه خواهد بود) باز هم مشخص نیست حقی در این میان ضایع نشده باشد، چرا که اصولا مبانی و معیارهای این‌گونه انتخاب‌ها روشن نیست.

اعضای شورای سیاستگذاری و انتخاب جشنواره که گشاده‌دستانه نام خود را نیز در فهرست برگزیدگان جای دادند و با دستانی پر به خانه رفتند هرگز مشخص نکردند معیارهای انتخابشان چه بوده است؛ شعرهای جدید؟ مجموعه‌های تاثیرگذار؟ تاثیرگذاری بر جریان‌های زنده شعر؟ حضور پررنگ رسانه‌ای یا دوستی با اعضای شورای سیاستگذاری؟

درباره فهرستی که اعلام شده است اما و اگرهایی وجود دارد که البته جای سخن گفتن از آنها در این مجال نیست، ولی باید پذیرفت تا زمانی که هر گزینش و انتخابی بر مبنایی مشخص، شفاف و علمی ‌مبتنی نباشد خالی از اشکالات جدی و مهم نخواهد بود.

به یاد داشته باشیم بسیاری از چهره‌هایی که از کلاه شعبده بازی جشنواره شعر بیرون کشیده شدند و روی صحنه فراخوانده شدند و سکه دریافت کردند در دوره‌های قبل جشنواره هم مورد تجلیل قرار گرفته بودند؛ آیا قرار است تا هر زمانی که جشنواره شعر فجر برپا می‌شود این عزیزان که احترامشان در جای خود بر همه ما لازم است به عنوان چهره‌های شعر انقلاب تجلیل شوند؟

دبیر جوان جشنواره در مراسم اختتامیه از رقابتی شدن هر دو بخش جوان و شاعران میانسال از سال آینده خبر داد، اما باز هم جای این پرسش هست که چه تضمینی وجود دارد که رقابتی شدن جشنواره شکل واقعی به خود بگیرد؟ آیا تعارفات از سال آینده به کناری گذاشته خواهد شد و در رقابت یک شاعرسی و چند ساله با شاعری پیشکسوت واستاد حقیقتا کسی جرات جسارت به محضر استادان خواهد داشت؟

آیا براستی ما در عرصه شعر این همه زایش و رویش در هر سال داریم که بتوانیم رقابتی این‌گونه پررنگ و زرین را بنا نهیم؟ اگر این گونه است چرا چندین سال است (به جز یکی دو دوره در طول 26 دوره) در بخش شعر، جایزه کتاب سال به کسی از شاعران اعطا نمی‌شود؟

/ 92 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آمِد

خوب اگر ایری که گفتی ژس چرا برگزار می کنند؟

مجله ی ادبی هشتاد

سایت ادبی هشتاد:ادبیات جوان ایران آغاز به کار کرد. این سایت دارایی شخص یا گروه خاصی نیست و از تمام ادیبان با هر گرایشی در عرصه های شعر-داستان-مقاله و نقد دعوت به همکاری می کند. منتظر آثار شما هستیم. تنهایمان نگذارید. این شماره با اشعاری از:(به ترتیب حروف الفبا) علی اسداللهی راضیه بهرامی حمید تقی آبادی ستار جانعلی پور حسین رضایی جواد سلطانی وحید طلعت سمانه عابدینی لیلا کردبچه جواد گنجعلی آرش نصرت اللهی سمیرا نوروزی ----------------------- و داستانهایی از: مجید اسطیری پروانه بابک نظام حقی آبی سروش رهگذر نازنین گیفانی علیرضا محمودی ایرانمهر مصطفی مردانی --------------------------------- منتظر آثارتان هستیم... هشتاد.::.ادبیات جوان ایران

سید مهدی موسوی

پرتقال کوکی وبلاگ «غزل پست مدرن» پس از 6 ماه خاموشی به روز شد با: 1- دو شعر جدید منتشر نشده برای خرس پاندا برای حلاج و فروغ و اخوان و مسعودخان کیمیایی 2- رقصنده با تاریکی دردواره ای ناتمام با احترام به «پیام یزدانجو»ی عزیز 3- پیام های بازرگانی معرفی 44 شاعر خوب و لینک تعدادی از شعرها، داستان ها و مقالاتشان 4- چه جوری؟ اینجوری! اینجوری!! بررسی شتابزده موسیقی رپ و موسیقی های رایج تلفیقی فارسی با احترام به «آرش سبحانی» و معرفی از او 5- سلاخی زار می گریست نگاهی دیگرگونه به «احمد شاملو» از نگاه «ابراهیم گلستان» 6- کتابخانه ی بابل معرفی و بررسی کتاب های ارسالی 7- شمس و عین القضات، من بودم! از زبان شمس بزرگ 8- مهدی موسوی بدبختی ست لینک چندین شعر و مصاحبه و کتاب از خودم 9- اعتماد به نفس در حد «استاد حسن شماعی زاده!» بررسی دو پرونده جنجالی 10- جنگ دنیاها معرفی چندین شاعر و کتاب الکترونیکی جدید 11- عروض در شونصد روز بحث هایی همیشگی در مورد تکرار در غزل پست مدرن 12- در انتظار گودو خبر چاپ جدیدترین شماره مجله همین فردا بود منتظریم...

فاطیما کرمی

بازهم سا ل نو را تبریک می گویم.... چه می شود کرد زمین چرخیده و سر ما کمی گیج می خورد هنوز در تولد تحولات...متحیرم....و عجیب در فکرم چند وقت پیش مهمانی به خانه ام آمد...و ماهی تنگ بلور هوس دریا کرد و دل من هی شور زد.... .... باور نمی کنید؟

احسان پرسا

سلام بر آرش نازنین می بینم که هنوز به روز نشده ای مرد پرکار ِاین روزها کم حرف ! سال خوبی برایت آرزومندم و امیدارم در سال جدید علاوه بر خوشبختی و شادمانی و موفقیت، رضایت پروردگار را هم توشه برداری .. آرزومند آرزوهای شما احسان پرسا

رضا شیبانی

سلام.سال نو مبارک به روزم با "دختر کوزه به دوش" ...به یاد کوچه مینداز سنگ طفلان را که کوچه ها گذر دختری است کوزه به دوش...