اين مصاحبه را بخوانيد...فکر می کنم لازم باشد در اين خصوص همه ما جدی تر عمل کنيم

نقد غیر اخلاقی در اینترنت ، پدیده ای جدید در حوزه کتاب و ادبیات ...

 

 

آرش شفاعی : عده ای در اینترنت پشت نقاب " نقد " هتاکی می کنند / وبلاگ ها مثل استادیوم های فوتبال شده اند

 

 

خبرگزاری مهر - گروه فرهنگ و ادب : یک شاعر و وبلاگ نویس جوان ، از رواج مطالبی غیر اخلاقی در پوشش " نقد ادبی " در سایت های اینترنتی و وبلاگ های ادبی انتقاد کرد .

124639_thum.jpgمهندس آرش شفاعی - شاعر و روزنامه نگار، که وبلاگی ادبی نیز راه اندازی کرده است ، در گفت وگو با خبرنگار فرهنگ و ادب مهر، گفت : محیط وبلاگ های ادبی مثل استادیوم های فوتبال شده  ومتاسفانه عده ای با پنهان شدن پشت نقاب نقد به هتاکی روی آورده اند!

وی با بیان این که کسانی که می خواهند با تئوریزه کردن بی ادبی به ادبیات کمک کنند ،  راه  را گم کرده اند ، تصریح کرد : عده ای فکرمی کنند در سفره ی شعر ، به هر کس که نشست نان مفت می دهند ، درحالی که اگرکسی اهل سلوک نباشد و رابطه ی خود را با اخلاق و اجتماع بر مبنای اصول بنا نکند ، حتی اگر نابغه ی شعر هم باشد در قضاوت تاریخ  مطرود و منفوراست .

سراینده ی مجموعه ی شعر" تا فراسوی رفتن " ادامه داد : دربعضی وبلاگ های ادبی ، به جای انسانهای شناخته شده ، پیام های موذیانه و سخیف می گذارند ودربعضی دیگردشنام هایی نثار یکدیگرمی کنند که خواندن آنها شرم آوراست ودراین میان ، مسئولیت صاحبان وبلاگ ها و مدیران سایت های سرویس دهنده معلوم نیست .

وی هتاکی به شاعران و خانواده ی آنها را دورازشان شعر و اهالی آن دانست وگفت : صاحبان وبلاگ های ادبی باید درک کنند اهل ادب و هنر با وجود همه ی اختلافات ، اعضای یک خانواده محسوب می شوند و باید ضمن بی توجهی به پیغام های مجعول وهتاکانه ، به حفظ امنیت اخلاقی کاربران و رعایت حریم خصوصی افراد کمک کرد .

آرش شفاعی در ادامه ازضعف سیستم های امنیت کاربری درایران انتقاد کرد و خاطرنشان ساخت : مسئولیت مدیران این سایت ها نباید فقط درفیلترکردن وبلاگ های غیراخلاقی محدود شود ، زیرا صفحات پیام گذاری وبلاگ های ادبی گاهی ازیک سایت پورنو گرافی سخیف تراست .
 
وی پاک نکردن این پیام ها را تمرین مدارا یا اجازه به صداهای مخالف ندانست و افزود : حذف نکردن این گونه پیام های غیر اخلاقی از دامن شعر ، به معنای رسمیت بخشیدن و رواج بی اخلاقی و لمپنیسم درعرصه ی ادبیات است وهمه ی ما دربرابربه خطر افتادن امنیت اخلاقی کاربران مسئول هستیم .

/ 42 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
shiva

آمدنم را استقبالی نبود ..همانطور که رفتنم را هيچ بدرقه گری نظاره نشد....

محسن داودي

سلام . خواندم و هر لحظه آفرين گفتم به اين نظر . خب من هم به هر حال کسی هستم که در وبلاگها نظر ميدهم و به هر حال نظرات مختلف را در وبلاگهای مختلف ميخوانم .. با حرف شما موافق هستم و کاش يادمان بماند که در هر جايی اينگونه برخوردهای غير اخلاقی را مشاهده ميکنيم ... ما در اينترنت با انواع نظرات و خلقيات برخورد داريم و انگار هرچه تلاش هم بکنيم درين مورد به جايی نميرسيم . مويد باشی .. راستی ممنون که به بلاگ با ما يگانه باش سر ميزنی و من شاگرد هر لحظه از نظرات شما دوست محترم استفاده ميبرم . در نمايشگاه خط دوست عزیزم منتظر شما هستم . ممنون

میثم ریاحی

سلام دوست عزیز ......از آشنایی با شما بسیار خوشبختم....استفاده کردم بسیار جالب بود و آگاهانه...با دو شعر از خودم به روز هستم......منتظرم ....یا علی مدد.......

عباس كرخي

سلام يک نفر به نام آرش شفاعی وبدون ذکر نشانی وايميل از کلمات بی ادبانه استفاده کرده بود البته من چون دانش آموزان و...هم به من سرمی زنند آن راپاک کردم می خواستم بگويم برخی ازاين اهانت ها وتوهين ها هم همين گونه شکل می گير د درست مثل شعر هايی که به خيام منسوب است يعنی خيلی هاخودشان جرئت نمی کنندحرف بزنند ازقول من وتوچيزهايی رامی نويسند که ممکن است اگر دونفر هم رانشناسند سو‌ تفاهم ايجادشود ولی من که می دانم زهرازقبل تونوش داروست آن هارانمی پذيرم به هرحال خواستم بگويم برخی اهانت ها هم اين گونه وارد دنيای کوچک ووسيع اينترنت می شود شاد باشی وپيروز

مليحه

سلام به آشنای کويری،واقعا که حرفهای به جايی بود.دست شما درد نکند.

آبرنگ

سلام شاعر مهندس ! به روزم .بهروز باشید.

عاطفه

سلام /خوبی ؟ /منم همين دور و برام/گزارش خوبی بود /موفق باشی /يا علی

لیلا عباسعلیزاده

جلسه ی شعر خیابان مفتح ، خیابان سمیه ، بن بست پروانه ، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان ، چهارشنبه ها ساعت پنج تا هفت . این جلسه شعرخوانی و نقد کتاب حامد ابراهیم پور این غزل های سلیمان نیست این مجموعه شامل هفتاد و دو غزل هادی خورشاهیان از سال هفتاد و دو تا هشتاد و سه توسط انتشارات آیینه ی جنوب به چاپ رسید . این کتاب در غرفه ی داستانسرا در نمایشگاه کتاب عرضه می شود .

سعيد سليمانپور

آرش جان سلام. «...يک سلام ناشناس البته مي بخشي» . شايد ۱۰-۱۲ سال پيش بود که با شعرهاي زيباي نوجواني با ذوق ـ در مجله ي جوانان امروزـ آشنا شدم.خوشحالم که امروز نهال ذوقش را برومند تر و بالنده ترمي بينم.گاه گداري به وبلاگت سر مي زنم و از اشعار زيبايت بهره مند مي شوم.موفق باشي.