آقای قائم مقام ! گزارش کار بدهید

روزی که در اختتامیه ی یکی از دوره های برپایی جشنواره ی بسیار بین المللی شعر فجر، عباس سجادی مجری مراسم هنگام دعوت از رئیس جمهور برای سخنرانی از نبود توجه کافی به هنر شعر گلایه کرد و آقای احمدی نژاد در سخنانی فی البداهه دستور تشکیل پست جدید "قائم مقام وزیردر شعر و ادب" را داد، کسی فکر نمی کرد که واقعاً همه این اتفاقات خلق الساعه به ایجاد یک پست و دفتر و دیوان جدید در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ( هنوز که اسمش همین است ، نه؟!) منجر شود.

به هر حال یک سال از حضور آقای دکتر طالبیان در این پست می گذرد ، پستی که از همان روز اول شرح وظایف و حدود اجرایی کار آن حداقل برای شاعران و داستان نویسان که یک طرف ماجرا هستند، روشن نبود ونیست. کسی به درستی مرز میان وظایف و اختیارات قائم مقام وزیر و معاون فرهنگی وزیر را نمی داند و اصولاً مشخص نیست این قائم مقام قدرت و صلاحیت اداری دستور دادن و یا خرج کردن بودجه را دارد یا نه؟ خود آقای دکتر طالبیان در مراسم افطاری و اهدای بن 50 هزار تومانی ! وزیر به شاعران تالویحاً حضور خود را در این پست نمادی از توجه به شاعران دانستند . آیا این به معنای سمبولیک بودن پستی با این عنوان پر طمطراق است یا خیر؟ ما نمی دانیم !

قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اصولا ً فرد کم صحبت و به دور از حاشیه ها و مصاحبه ها ست ، این اخلاق فروتنانه ایشان باعث شده است سوال ها در خصوص حدود اجرایی و شرح وظایف ایشان همچنان بی پاسخ بماند. شکی نیست که ایشان و همکارانشان شبانه روز و به طور مرتب درحال فعالیت برای گشایش مشکلات پیش روی شاعران و نویسندگان اند اما متاسفانه این تلاش پیگیر، نمود و وجه بیرونی ندارد و به همین دلیل اغلب شاعران از خود می پرسند چه اتفاقی در یک سال اخیر در حوزه ی فعالیت های وزارت ( فعلاً) فرهنگ و ارشاد اسلامی روی داده است که بدون وجود پست قائم مقام وزیر روی نمی داد؟ اهل ادب از خود می پرسند حضور شخصی پرتلاش چون آقای طالبیان موجب چه اتفاق جدید و حرکت تا پیش از این تعریف نشده ای در مجموعه ی وزارت شده است و از برکت حضور ایشان و تدبیر رئیس جمهوری و وزیر ارشاد ، چه گره هایی از کارفروبسته ی شعر گشوده شده است ؟

اگر آقای قائم مقام وزیر مهر سکوتشان را بشکنند و در این زمینه گزارشی از فعالیت ها و تلاش هایشان ارائه دهند به نفع مجموعه ی وزارت ارشاد و نیز دوستداران شعر و ادب خواهد بود.

 

این یادداشت در خبرآنلاین  منتشر شده بود

/ 61 نظر / 28 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سيد صابر موسوي

سلام آرش عزيز عرض رفع دلتنگي بود كه حاصل نشد انشالله ديدار تا بعد في امان الله

اعظم

سلام ممنون از حضور وراهنمایی خوبتان موف باشید

داريوش معمار

آرش عزيز سلام با يادداشت و شعري تازه به روزم خوشحال مي شوم سر بزنيد و در بررسي شعرم شركت كنيد. با مهر

مریم مصدق

سلام متاسفانه درتمام سازمانهاونهادها،قائم مقامی فقط یک پست وعنوان سمبولیک است که البته فرهنگ وارشادهم ازاین قاعده مستثنی نیست . موفق باشید

بهاره

خوب می دانید! با پست های تشریفاتی کمک می کنند تا آمار بیکاری کاهش پیدا کند!!!!

دبیرخانه کنگره سراسری شعر عاشورایی

سلام حوزه هنری استان اردبیل برگزار میکند کنگره سراسری شعر عاشورایی امسال در اردبیل با موضوع حضرت زینب برگزار می شود از شما فرهیخته ارجمند خواهشمند است با ارسال اثر و اطلاع رسانی به دوستان یاریگر ما باشید مهلت ارسال اثار 30 مهر تاریخ برگزاری اختتامیه 30 ابان ماه 1390 http://www.artardabil.ir/

فقط آمدیم که شما بیایید به وبلاگمان مطالب را نخواندیم

حاشیه

سلام.هفت هشت سطر نوشتم. یه مشورتی هم با دوستان بکنم بد نیست..

سعيد

[لبخند]